VYBERTE SI S NAMI SPRÁVNY NOTEBOOK

Chcete si už konečne sami vybrať správny notebook? S výberom vám pomôžeme a jednoducho vás prevedieme krok za krokom od základných vlastností, cez hlavné parametre, až po lúštenie inzerátu na internetovom obchode alebo v letáku. V každej časti navyše nájdete upozornenie, na čo si dať pozor, a jasné odporúčanie s výberom. Ak si ani potom nebudete vedieť rady, využite našu poradňu, kde vám otázky zodpovedia odborníci.

Držíte v ruke leták s ponukou notebookov a neviete, čo jednotlivé údaje znamenajú? Poďme sa pozrieť detailnejšie na údaje, ktoré môžete na letáku nájsť:
x

Batérie a napájanie

Batérie zaisťujú fungovanie notebooku bez nutnosti pripojenia k zdroju elektrickej energie. Dnešné batérie sú veľmi ľahké, majú vysokú životnosť a dlhú výdrž. Moderné notebooky navyše podporujú rýchlonabíjanie.

Bezdrôtové pripojenie

Ide o prostriedky určené na bezdrôtovú komunikáciu. Wi-Fi sa spravidla používa na bezdrôtové pripojenie k internetu, Bluetooth na komunikáciu so zariadeniami.

Optická mechanika

Optické mechaniky slúžia na čítanie a zápis na optické disky CD, DVD alebo Blu-ray. Dnes sú kvôli ich nízkej rýchlosti na ústupe.

Procesor (CPU)

Procesor je centrálny „mozog“ počítača, ktorý riadi a vykonáva príkazy zadané používateľom. Procesor je tvorený výpočtovými jadrami, ktoré spolu s frekvenciou určujú jeho výkon.

Operačná pamäť (RAM)

Operačná pamäť RAM sa používa na dočasné uchovávanie informácií, s ktorými počítač pracuje. Sú tu uložené napríklad dáta spúšťaných programov a operačného systému. Po vypnutí sa jej obsah zmaže.

Displej

Displej, alebo tiež obrazovka, slúži na zobrazenie deja na počítači. Delia sa podľa veľkosti, rozlíšenia a typu. Displeje môžu byť tiež matné a antireflexné, takže sa počas používania nelesknú.

Grafická karta

Grafická karta vykresľuje dáta na displej. Bez grafickej karty sa žiadny počítač nezaobíde, môže byť integrovaná (priamo v jadre procesoru), alebo samostatná (tzv. dedikovaná).

Pevný disk

Ide o úložisko, na ktorom sú uložené všetky používateľské dáta, ako sú obrázky, videá, hudba, dokumenty a nainštalované programy. Zároveň je na ňom nainštalovaný aj operačný systém Windows.

Konektory

Konektorová výbava notebooku určuje, aké zariadenia k nemu možno pripojiť. Všetky notebooky v dnešnej dobe ponúkajú minimálne dva USB konektory, konektor na pripojenie externého monitoru a jack na slúchadlá s mikrofónom.

Periférne zariadenia

Medzi periférne zariadenia možno zaradiť ďalšie príslušenstvo, ktoré je k počítaču pripojené. Môžu to byť myši, externé reproduktory alebo externé klávesnice. Pripájajú sa do voľného konektoru alebo bezdrôtovo.

Operačný systém

Operačný systém je základný program, bez ktorého by sme nemohli počítač používať. Tvorí používateľské prostredie a rozhranie na jednoduché ovládanie počítača.

ČO ĎALEJ?

Neviete, podľa akých kritérií si vybrať správny notebook? V časti "Vyberáme notebook" vám poradíme, podľa čoho vyberať.