VYBERTE SI S NAMI SPRÁVNY NOTEBOOK

Chcete si už konečne sami vybrať správny notebook? S výberom vám pomôžeme a jednoducho vás prevedieme krok za krokom od základných vlastností, cez hlavné parametre, až po lúštenie inzerátu na internetovom obchode alebo v letáku. V každej časti navyše nájdete upozornenie, na čo si dať pozor, a jasné odporúčanie s výberom. Ak si ani potom nebudete vedieť rady, využite našu poradňu, kde vám otázky zodpovedia odborníci.

Dolby

BATÉRIE A NAPÁJANIE

displej

NA ČO SLÚŽIA?

Batérie zaisťujú, aby mohol notebook fungovať bez toho, aby bol pripojený k elektrickej sieti. Notebooky sú vybavené rôznymi typmi batérií, ktoré sa líšia svojou hmotnosťou, veľkosťou či výdržou, tzn. dobou, počas ktorej notebook vydrží pracovať.

KĽÚČOVÉ PARAMETRE

UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

ODPORÚČANIE

Porozmýšľajte, či je pre vás dôležitejšia doba prevádzky na jedno nabitie batérie, alebo výkon. Všeobecne platí, že čím vyšší výkon, tým kratšia doba prevádzky pri napájaní z batérie. Ak plánujete používať notebook prevažne v dosahu elektrickej siete, nemusíte sa výberom vhodných parametrov batérie príliš zaoberať. V opačnom prípade vždy dbajte na to, aby kapacita batérie bola čo najvyššia.

BEZDRÔTOVÉ PRIPOJENIE

displej

NA ČO SLÚŽI?

Ide o prostriedky určené na bezdrôtovú komunikáciu. Wi-Fi sa spravidla používa na bezdrôtové pripojenie k internetu, Bluetooth na komunikáciu so zariadeniami, akými sú napríklad bezdrôtové slúchadlá.

KĽÚČOVÉ PARAMETRE

ĎALŠIE BEZDRÔTOVÉ TECHNOLÓGIE

ODPORÚČANIE

Ak plánujete používať notebook na základné pracovné úkony ako je prehliadanie webových stránok, vybavovanie e-mailov alebo sťahovanie súborov na domácej sieti, nemusíte si s bezdrôtovým pripojením lámať hlavu. V dnešnej dobe sú totiž všetky notebooky dostatočne vybavené. Ak ste však náročnejší alebo máte špecifické požiadavky na bezdrôtové technológie, prípadne sa pripájate na špeciálne siete napríklad vo firme, je dobré poradiť sa so správcom siete.

OPTICKÁ MECHANIKA

displej

NA ČO SLÚŽI?

Optická mechanika slúži na čítanie alebo zápis optických CD, DVD alebo moderných Blu-ray diskov. Dnes sú v notebookoch skôr na ústupe.

CD, DVD, BLU-RAY

KĽÚČOVÉ PARAMETRE

ODPORÚČANIE

Ak je notebook vybavený optickou mechanikou, bude celkom iste schopný čítať aj zapisovať CD a DVD disky. Nadštandardnou záležitosťou je Blu-ray mechanika, ktorá príde vhod, ak vlastníte zbierku HD filmov na týchto nosičoch. Notebooky s podporou Blu-ray diskov sa však na našom trhu zatiaľ nepredávajú. Notebook bez optickej mechaniky môžete doplniť externou mechanikou.

PROCESOR [CPU]

displej

NA ČO SLÚŽI?

Procesor, alebo tiež CPU, je centrálny „mozog“ počítača, ktorý riadi a vykonáva príkazy zadané používateľom. Procesor (ale nielen ten) určuje rýchlosť počítača.

KĽÚČOVÉ PARAMETRE

ODPORÚČANIE

V notebooku, ktorý budete používať na základné činnosti ako prehliadanie webových stránok, vybavovanie e-mailov, písanie správ, počúvanie hudby či sledovanie filmov, je úplne postačujúci dvojjadrový procesor Intel Pentium, alebo Intel Core i3. Na tieto činnosti vám môžeme odporučiť rad notebookov IdeaPad. Na náročnejšie používanie, ako je strihanie videí, úprava fotografií alebo hranie hier, odporúčame výkonnejšie dvojjadrové, alebo najlepšie štvorjadrové procesory Intel Core i5 a i7, ktorými často disponujú notebooky radu ThinkPad.

OPERAČNÁ PAMÄŤ [RAM]

displej

NA ČO SLÚŽI?

Počítač používa operačnú pamäť (nazývaná aj RAM) na dočasné uchovávanie informácií, s ktorými momentálne pracuje. Táto pamäť sa však po vypnutí počítača zmaže. Na dlhodobé uchovávanie dát slúži pevný disk.

KĽÚČOVÉ PARAMETRE

ODPORÚČANIE

Ak budete notebook používať na základné činnosti ako prehliadanie webových stránok, vybavovanie e-mailov, písanie správ, počúvanie hudby či sledovanie filmov, je ideálne mať aspoň 4 GB operačnej pamäte. V prípade náročnejšieho používania, ako je práca s rozsiahlejšími programami, úprava videí a fotografií alebo hranie hier, je vhodné poobzerať sa po 6, 8, či po 16 GB RAM, ale nutnou podmienkou je používať 64-bitový operačný systém. Na verziu systému je nutné si dať pozor iba v prípade rozširovania operačnej pamäte v starších notebookoch.

DISPLEJ

displej

NIE JE DISPLEJ AKO DISPLEJ

Správny výber displeja, alebo tiež obrazovky, je pri kúpe notebooku podstatný. Displej notebooku totiž na rozdiel od stolového počítača nemôžeme neskôr vymeniť. Okrem veľkosti, ktorá spravidla určuje aj veľkosť celého notebooku, záleží aj na ďalších parametroch.

KĽÚČOVÉ PARAMETRE

ODPORÚČANIE

Ak budete notebook používať prevažne doma alebo v kancelárii, je pre vás vhodný lesklý displej. Pre cestovný notebook je vhodné voliť displej matný. Pre notebooky s uhlopriečkou 14″ a menej je plne postačujúce rozlíšenie HD, pre 15" a 17“ zariadenia sa najviac hodí FullHD. Ak pracujete s videom, grafikou alebo fotografiami, prípadne ste nároční na kvalitu obrazu, kúpte si notebook s IPS displejom, ktorý má verné podanie farieb, vysoký kontrast a takmer neobmedzené pozorovacie uhly. Pre profesionálov, ktorí sa grafikou živia, môžeme odporučiť notebooky Lenovo ThinkPad, ktorých displeje mnohokrát garantujú verné podanie farieb vďaka takmer 100% pokrytiu farebného gamutu.

GRAFICKÁ KARTA [GPU]

displej

NA ČO SLÚŽI?

Grafická karta, alebo tiež GPU, je špeciálny čip, ktorý vytvára obraz na displeji. Každý notebook musí byť vybavený grafickou kartou.

KĽÚČOVÉ PARAMETRE

ODPORÚČANIE

V notebooku, ktorý budete používať na základné činnosti ako prehliadanie webových stránok, vybavovanie e-mailov, písanie správ, počúvanie hudby či sledovanie filmov, si pohodlne vystačíte s integrovanou grafickou kartou. Ak si občas radi zahráte počítačovú hru alebo pracujete s náročnými grafickými programami, kúpte si notebook s dedikovanou grafickou kartou.

PEVNÝ DISK [HDD, SSD]

displej

NA ČO SLÚŽI?

Ide o úložisko, v ktorom sú uchovávané používateľské dáta, ako sú obrázky, videá, hudba, dokumenty a zároveň aj operačný systém (Windows), nainštalované programy, hry a ich dáta.

KĽÚČOVÉ PARAMETRE

ODPORÚČANIE

Ak je medzi notebookom s klasickým HDD a SSD rozdiel niekoľko desiatok eur, odporúčame vám priplatiť si za model s SSD diskom, či za kombináciu oboch (ak potrebujete veľký úložný priestor). S SSD získate svižný chod systému a spúšťanie aplikácií, a notebook tak bude celkovo rýchlejší. Klasický platňový disk použijete na väčšie objemy dát, ku ktorým nie je potrebné tak rýchlo pristupovať. Vedzte, že ak máte s SSD diskom skúsenosť, už nikdy nebudete chcieť v notebooku starý platňový disk.

KONEKTORY

displej

NA ČO SLÚŽIA?

Pri výbere notebooku sa zamerajte na konektorovú výbavu (prípojky), ktorá určuje, aké zariadenia budete môcť k notebooku pripojiť. Vyhnite sa problémom so zháňaním redukcií, adaptérov alebo rozbočovačov.

NAJPOUŽÍVANEJŠIE KONEKTORY

ODPORÚČANIE

Pred nákupom notebooku zvážte, ktoré zariadenia k nemu budete chcieť pripájať, a na základe toho určujte konektorovú výbavu. V prípade notebookov, ktoré majú malé telo, bude vždy nutné pristúpiť k nejakým kompromisom. Pre bežný notebook je všeobecne vhodné mať aspoň jeden konektor USB 3.0 a HDMI, v dnešnej dobe sa zíde aj jedno USB-C. V prípade potreby existujú rôzne prevodníky, takže môžete z USB-C konektoru vytvoriť LAN a z DisplayPortu HDMI, alebo dokonca VGA na pripojenie starších displejov alebo projektorov.

PERIFÉRNE ZARIADENIA

displej

NA ČO SLÚŽIA?

Existujú ďalšie súčasti notebooku, na ktorých záleží. Patria medzi ne reproduktory, klávesnice a polohovacie zariadenia, ktoré v notebooku nahrádzajú myš.

KLÁVESNICE, POLOHOVACIE ZARIADENIA, REPRODUKTORY

ODPORÚČANIE

Ak často pracujete s číslami, odporúčame klávesnicu s numerickou časťou, ktorá vám uľahčí a zrýchli prácu. Notebooky sú štandardne vybavené touchpadom. Polohovacie zariadenie TrackPoint je vhodnou voľbou pre každého, kto najmä pri písaní na notebooku nechce strácať čas presúvaním rúk z klávesnice na touchpad zakaždým, keď potrebuje pohnúť kurzorom myši. V prípade, že často počúvate hudbu či sledujete filmy, odporúčame vyberať z notebookov, ktoré majú kvalitné, značkové reproduktory.

OPERAČNÝ SYSTÉM

displej

NA ČO SLÚŽI?

Operačný systém predstavuje základný program, ktorý tvorí používateľské prostredie, a umožňuje tak jednoducho používať a ovládať počítač.

DÔLEŽITÉ FAKTY

ODPORÚČANIE

Bežným používateľom odporúčame kúpu notebooku s predinštalovaným operačným systémom Windows. Tým sa vyhnete akýmkoľvek problémom, pretože ihneď po vybalení zo škatule budete mať k dispozícii plne funkčný notebook bez nutnosti zložitého nastavovania a inštalovania.

Špeciality Lenovo

displej

Špeciality Lenovo

Či už používate notebook na prácu alebo len na zábavu, Lenovo má pre vás prichystaných niekoľko predností a funkcií, ktoré určite oceníte.

ČO ĎALEJ?

Teraz už viete všetko o hardvéri v notebookoch a ľahko sa v nich budete orientovať. Pozrite sa tiež do časti "Recenzie", kde sa môžete inšpirovať skúsenosťami iných.