VYBERTE SI S NAMI SPRÁVNY NOTEBOOK

Chcete si už konečne sami vybrať správny notebook? S výberom vám pomôžeme a jednoducho vás prevedieme krok za krokom od základných vlastností, cez hlavné parametre, až po lúštenie inzerátu na internetovom obchode alebo v letáku. V každej časti navyše nájdete upozornenie, na čo si dať pozor, a jasné odporúčanie s výberom. Ak si ani potom nebudete vedieť rady, využite našu poradňu, kde vám otázky zodpovedia odborníci.

1.

POTREBUJEM NOTEBOOK?

content-icon-1Notebooky sa stali fenoménom doby a niekto trvá na jeho nákupe aj napriek tomu, že ho v skutočnosti nepotrebuje, hoci nie je na jeho potreby vhodným riešením. Popremýšľajte teda nad tým, či na vaše potreby nebude lepší tablet alebo klasický stolový počítač. Stolový počítač ponúka väčšie pohodlie pri práci, vyšší výkon a možno ho pohodlne vylepšovať jednoduchou výmenou súčiastok. Existujú tiež tzv. počítače „All-in-One“ („všetko v jednom“), čo je kompletná počítačová zostava vstavaná v monitore. Šetrí miesto, energiu a nemusíte sa trápiť s káblami.

Ďalším zaujímavým typom stolových počítačov sú tzv. pracovné stanice, ktoré sa viac hodia, ako už názov napovedá, na pracovné nasadenie. Ponúkajú širokú škálu konektivity, vysoký výkon, technické prispôsobenie na prevádzku v zhoršených podmienkach, pohodlné nástroje na správu a nastavenie, a navyše prémiové služby ako je napríklad oprava technikom do druhého pracovného dňa. Nielen týmto sa môžu pochváliť počítače od spoločnosti Lenovo, resp. rad ThinkStation.

2.

AKO ČASTO HO BUDEM PRENÁŠAŤ?

content-icon-3Notebook je priamo určený na prenášanie. Je však veľký rozdiel medzi každodenným cestovaním a piatimi cestami na chatu za rok. Dobre preto zvážte, aké rozmery a hmotnosť uprednostníte.

Najpredávanejšie notebooky Lenovo sú modely s 15,6″ uhlopriečkou, ktoré sú ideálne, ak s notebookom cestujete len zriedkavo, pretože ponúkajú veľkú obrazovku, väčšie pohodlie počas práce a plnohodnotnú klávesnicu vrátane numerickej časti. Existuje mnoho výkonnostných variantov, z ktorých si vyberie naozaj každý.

Ideálnym kompromisom medzi pohodlím, výkonom a rozmermi sú 14″ notebooky, ktoré nie sú príliš veľké ani ťažké na cestovanie a ponúkajú dostatočný výkon. Na časté cestovanie sú stvorené 13,3″ notebooky, ktoré sú zvyčajne ľahšie a tenšie, a poskytnú vám tiež výborný pomer výkonu a výdrže na jedno nabitie batérie.

Na trhu sú dostupné aj veľké notebooky (zvyčajne 17″), ktoré sú vhodné len na občasné prenášanie, zato však disponujú vyšším výkonom a veľkou obrazovku na pohodlnú prácu. Na druhej strane ponuky stoja veľmi malé notebooky (12″ alebo 11,5″), ktoré zvyčajne ponúkajú výkon dostačujúci iba na základné činnosti, sú však veľmi skladné a ľahké, a tak ich môžete nosiť so sebou prakticky neustále. Výnimkou môžu byť malé 12“ pracovné ultrabooky, ktoré často dosahujú rovnakého výkonu ako ich väčší súrodenci.

3.

ČO MI MÔŽE NOVÝ POČÍTAČ PONÚKNUŤ?

content-icon-4Nové počítače napríklad štartujú vďaka rýchlym SSD diskom niekoľkonásobne rýchlejšie. Dnes už nie je výnimkou, že sa počítač dostane z vypnutého stavu do kompletného načítania systému v čase pod 10 sekúnd. V prípade prenosných zariadení pokročil tiež vývoj batérií, ktoré dnes bežne zvládajú napájať notebook okolo 12 hodín, čo je hodnota, ktorá bola kedysi absolútne nemysliteľná. Pracovné notebooky dnes navyše disponujú výdržou presahujúcou až 20 hodín na jedno nabitie.

Posledná generácia procesorov tiež urobila obrovský krok vpred. Okrem nárastu výkonu dosahujú procesory aj nižšiu spotrebu a produkujú menej tepla (vyššia efektivita). Veľký posun možno vidieť aj v oblasti displejov. Z notebookov pomaly miznú displeje s technológiou TN a objavujú sa displeje s technológiou IPS. Vďaka tomu majú notebooky verné podanie farieb a takmer neobmedzené pozorovacie uhly. Spoločne s ďalšími funkciami sa tak môže stať nový notebook multimediálnym centrom vašej zábavy.

ČO ĎALEJ?

Teraz už viete, aký druh notebooku hľadáte, môžete sa preto začať zaoberať jeho parametrami a výbavou. V časti „Kľúčové parametre“ vás nimi jednoducho prevedieme.