VYBERTE SI S NAMI SPRÁVNY TABLET

Chcete si už konečne sami vybrať správny tablet? S výberom vám pomôžeme a jednoducho vás prevedieme krok za krokom od základných vlastností, cez hlavné parametre, až po lúštenie inzerátu na internetovom obchode alebo v letáku. V každej časti navyše nájdete upozornenie, na čo si dať pozor, a jasné odporúčanie s výberom. Ak si ani potom nebudete vedieť rady, využite našu poradňu, kde vám otázky zodpovedia odborníci.

BATÉRIE A NAPÁJANIE

displej

NA ČO SLÚŽIA?

Batérie zaisťujú, aby mohol tablet fungovať bez toho, aby bol pripojený k elektrickej sieti.

KĽÚČOVÉ PARAMETRE

UUŽITOČNÉ INFORMÁCIE

ODPORÚČANIE

Premyslite si, či je pre vás dôležitejšia výdrž batérie, alebo výkon – všeobecne platí, že čím vyšší výkon, tým nižšia výdrž batérie na jedno nabitie. Ak plánujete používať tablet prevažne v dosahu elektrickej siete, nemusíte sa výberom vhodných parametrov batérie príliš zaoberať. V opačnom prípade vždy dbajte na to, aby kapacita batérie bola čo najvyššia.

BEZDRÔTOVÉ PRIPOJENIE

displej

NA ČO SLÚŽI?

Ide o prostriedky určené na bezdrôtovú komunikáciu. Wi-Fi sa spravidla používa na bezdrôtové pripojenie k internetu, Bluetooth na komunikáciu so zariadeniami, akými sú napríklad bezdrôtové slúchadlá či bezdrôtová klávesnica. LTE slúži na to, aby sme na tablete mohli používať internet od operátora po vsunutí SIM karty. Menšie tablety s uhlopriečkou do 8“ s podporou LTE zvyčajne umožňujú aj telefonovanie.

KĽÚČOVÉ PARAMETRE

ODPORÚČANIE

V dnešnej dobe už všetky zariadenia podporujú Wi-Fi sieť. Ak si chcete užívať najrýchlejší internet vo svojom tablete aj mimo domova, zvoľte tablet vybavený technológiou LTE (automaticky sa pripojí aj na 3G sieť, ak nebude v okolí signál LTE od vášho operátora).

PROCESOR [CPU]

displej

NA ČO SLÚŽI?

Procesor, alebo tiež CPU, je centrálny „mozog“ tabletu, ktorý riadi a vykonáva príkazy zadané používateľom. Procesor preto priamo určuje rýchlosť tabletu.

KĽÚČOVÉ PARAMETRE

ODPORÚČANIE

V prípade tabletov, ktoré budete používať na základné činnosti, ako je prehliadanie webových stránok, vybavovanie e-mailov, chatovanie, počúvanie hudby a pod., je viac než postačujúci štvorjadrový procesor napr. MediaTek s taktom nad 1,3 GHz.

OPERAČNÁ PAMÄŤ [RAM]

displej

NA ČO SLÚŽI?

Tablet používa operačnú pamäť (nazývaná aj RAM) na dočasné uchovávanie informácií, s ktorými momentálne pracuje. Táto pamäť sa však po vypnutí tabletu zmaže. Na dlhodobé uchovávanie dát slúži interná pamäť.

KĽÚČOVÉ PARAMETRE

ODPORÚČANIE

Ak budete tablet používať na základné činnosti ako prehliadanie webových stránok, vybavovanie e-mailov, písanie správ, počúvanie hudby či sledovanie filmov, postačí vám 1 GB operačnej pamäte. Ak plánujete hrať náročnejšie hry, vyberte si tablet, ktorý disponuje aspoň 2 GB operačnej pamäte. Takáto veľkosť vás nebude nijako obmedzovať. V prípade náročnejšieho používania, ako je práca s rozsiahlejšími programami, úprava videí a fotografií alebo hranie 3D hier, je vhodné poobzerať sa aspoň po 3 a viac GB RAM.

DISPLEJ

displej

NIE JE DISPLEJ AKO DISPLEJ

Na tabletoch sa najčastejšie vyskytujú dva druhy displejov: Super AMOLED alebo IPS LCD. Od voľby displeja sa bude odvíjať kvalita obrazu a spokojnosť používateľa.

KĽÚČOVÉ PARAMETRE

ODPORÚČANIE

Ak chcete na tablete častejšie sledovať videá a filmy, tak je jednoznačne lepšie zvoliť tablet s čo najvyšším rozlíšením. Je tiež potrebné vybrať ideálnu uhlopriečku. Malé tablety sú skôr cestovnými pomocníkmi, ak ich však až tak často prenášať nechcete, kúpte si radšej väčší tablet (ideálne 10 palcov).

ÚLOŽISKO

displej

NA ČO SLÚŽI?

Ide o úložisko, v ktorom sú uchovávané používateľské dáta, ako sú obrázky, videá, hudba, dokumenty a zároveň aj operačný systém, nainštalované programy a ich dáta.

KĽÚČOVÉ PARAMETRE

ODPORÚČANIE

V prípade OS Android počítajte s tým, že 6-9 GB zaberie operačný systém a aplikácie od výrobcu. Veľkosť interného úložiska závisí čisto na vašich preferenciách. My by sme volili 64GB pamäť s možnosťou rozšírenia o Micro SD karty. Tieto parametre spĺňa napr. Lenovo TAB P10.

OPERAČNÝ SYSTÉM

displej

NA ČO SLÚŽI?

Operačný systém predstavuje základný program, ktorý tvorí používateľské prostredie, a umožňuje tak jednoducho používať a ovládať tablet.

DÔLEŽITÉ FAKTY

ODPORÚČANIE

Ak plánujete používať tablet na činnosti, ako je sledovanie filmov, seriálov, videí, počúvanie hudby a prezeranie webových stránok, bude najlepšie zvoliť tablet so systémom Android. Ak plánujete tablet používať aj na pracovné záležitosti a potrebujete na ňom mať nainštalované aplikácie ako na notebooku alebo počítači, vyberte si zariadenie so systémom Windows.

Špeciality Lenovo

displej

AKO ĎALEJ?

Teraz viete všetko o hardvéri tabletov a budete sa v nich jednoduchšie orientovať. Pozrite sa aj do časti „Recenzie“, kde sa môžete nechať inspirovať skúsenosťami iných.